Withered
Memento Mori (CD)
Atlantasta käsin ihmisiä pelotteleva Withered ammentaa voimansa kirjavasta paletista erilaisia raskaan musiikin tyylejä. Skaalaa löytyy grindcoresta crustiin ja sitä kautta blackmetallin saatanallisiin syövereihin. Kokonaisuuksia voisi silti kuvata lähinnä sludgen sekä vanhan koulun black- ja deathmetallin kolmineuvoiseksi äpäräksi, joka tykkää erityisesti dramaattisista kitaramelodioista ja ahdistavasta laulusta. Withered on mahtava välipala näiden kaikenmaailman ”metalcore” viritelmien keskelle muistuttamaan jälleen aidosta ja tylystä saundista, sekä oman tyylinsä tärkeydestä ja hallinnasta.
Memento Mori on äänimaailmaltaan raaka ja erittäin orgaanisen oloinen, jossa kaikennäköiset amppaukset ja triggeroinnit on unohdettu täysin, kuten kuvaan kuuluu, eikä päällekkäisäänityksiä paljon harrastella. Kitarat mouruat matalalla ja basson taajuudet saavat perintökristallit kilisemään kaapeissaan ja paperinohuet kerrostalojen väliseinät värisevät enemmän kuin naapurin mamman dildo. Millään osa-alueella ei ole jouduttu syväkyykkyä ottamaan ja koko levy huokuu täyttä ahdistusta ja vihaa, joka mielestäni antaa täyden oikeuden kutsua tätä erittäin onnistuneeksi tuotokseksi. Withered pystyy myös kääntämään kaiken raakuutensa näyttämään toiselta puolin erittäin kauniilta, jolloin levylle on saatu paljon lisää syvyyttä ja kontrastia.
36 ja puoli minuttia paksua ja erittäin raskasta äänimassa ilahduttaa allekirjoittanutta suuresti, vaikka tarkoituksena tuskin on ollut tuottaa kuulijoille suuremman luokan ilon tunteita. Julkaisun ajankohta oli tähän höttömetallin kaaoksen keskelle LifeForcelta parempi kuin hyvä veto. Levy olisi voinut kerrankin olla rutkasti pidempikin. Suosittelen erityisesti crustista, sludgesta ja grindcoresta pitäville.