Jyväskylän hardcorekidit kertovat bändistään, Jyväskylästä, väkivallasta ja senhetkisestä tulevasta.
Total Recall
What I’ve Seen (10")
Total Recall luonnollisen muutoksen myllerryksessä ja ytimessä.
Viime kesänä allekirjoittanut piti pienen rupattelutuokion jyväskyläläisen Total Recallin kanssa. Tuolloin ukkelit meinasivat, että uudet biisit toisivat dramaattisia muutoksia Total Recallin soundiin, ja kyllähän ”What I’ve Seen” -kymppituumainen näyttää että kasetin ja Molemminpuoleinen Varma Tuho -splitin ajoista on menty aika paljon eteenpäin. Varsinkin jälkimmäinen vielä antoi kasettiakin kiivaamman myllytyksensä perusteella olettaa, että sama meno jatkuisi.
Tuntuu hassulta ajatella, että tässä tosiaan soittaa se sama bändi joka teki biisit Pullosta päähän ja Let’s Skate, saati sen MVT-splitin. Yhtyeen puheet Total Recallin omasta ”My War -erasta” eivät olleet pelkkää sanahelinää, vaan ”What I’ve Seenillä” on siirrytty sanoista tekoihin. Black Flag on kuuluvasti Total Recallin suurin innoittaja, mutta mustista bändeistä myös se Sabbath-päätteinen on tuntunut myös kolisseen suuresti. Jyväskyläläiset ovat keventäneet kaasujalkaansa ja vetävät moninverroin synkempää matskua. Soittajinahan jannut ovat kehittyneet kukin sen verta huikeasti, että tämä Total Recallin muutos on tullut luonnostaan. Tosin tokihan Total Recall on yhä bändi, joka soittaa hardcore punkkia. Alan keskeisimmät tunnusmerkit ovat läsnä, mutta lopputulos on keskivertoa mielenkiintoisempi.
Total Recall oli jo edellisillä levytyksillään oman alansa lupaavimpia bändejä. Sellaisena se myös pysyy, vaikka eväät musiikin tekemiseen ovatkin hieman muuttuneet. Nyt ”What I’ve Seen” on pyörinyt levylautasellani jotakuinkin kerran päivässä – vähintään, ja tulee todennäköisesti kieppumaan siellä vielä tovin. Mahtava levy.