Turkulainen Mugshot on lähestynyt meitä räyhäävän musiikin ystäviä uudella viiden biisin eepeellä. Bändi on tähän mennessä saanut kaksi demoa pihalle ja nyt on saanut ensimmäisen “virallisen”, veikeästi nimetyn “Sounds a Bit Bitter” -levytyksensä ulos.

Homman nimi on siis räkäinen punkrock. Olen kuulevinani vaikutteita monelta tunnetulta skeittipunk-bändiltä kuten NOFX:lta ja The Offspringilta. Näiden lisäksi veikkaisin että lahdentakaiset veitikat eli Backyard Babies ja The Hellacopters ovat tehneet jonkinasteisen vaikutuksen Mugshotin hemmoihin, samoin hardcore yleisesti, sekä luulen miesten kuulleen jossain välissä myös Wastedia. Pääasiallinen vokalisti Kimmo kuulostaa kyllä hieman Foo Fightersin Dave Grohlilta… Mugshot onnistuu sekoittelemaan näistä vaikutteista ihan maistuvan sillisalaatin silti kuulostamatta liikaa miltään tietyltä bändiltä.

Tuloksena on siis pitkälti hardcorelta, bensiiniltä ja skalta haiskahtavaa katupunkrockia. Mugshot roiskii eepeensä nopeasti ja aggressiivisesti läpi ilman turhanpäiväistä tissintaputusta, mutta rauhoittuu ajoittain hetkeksi ska-rytmeihin. Vokalisointi ei myöskään ole vain yhden hyypiön harteilla vaan kitaristi ja basisti vaihtelevat välillä vuoroja. Soittamisen into kuuluu ja triossa tuntuu olevan enemmän energiaa (ja melua) kuin miljoonassa Duracell-pupussa. Levy ei pääse tylsistyttämään missään välissä vaan mielenkiinto pysyy yllä vaadittavat reilut 10 minuuttia. Olisi tätä kyllä pitempäänkin sietänyt, mutta hyvä näinkin.

Tagit: ,